Zapisz w schowku
Stwórz nowy schowek
2023-02-20

Materiały i poradniki POBE

W związku z programem "Czyste Powietrze" zachęcamy Państwa do zapoznania się z poradnikami "Dom bez rachunków", "Poradnik inwestora – ulga termomodernizacyjna" oraz "Pakiet REPowerEU – przyspieszenie transformacji energetycznej budynków jako odpowiedź UE na wojnę Rosji w Ukrainie". Treści te były prezentowane podczas spotkania dotyczącego programu "Czyste Powietrze" jako szansa dla budownictwa w okresie spowolnienia rynku. 

Poradnik "Dom bez rachunków"

Poradnik: "Dom bez Rachunków" został wydany w ramach kampanii społecznej Dom Bez Rachunkow. Celem niniejszego poradnika jest pomoc projektantom, architektom i instalatorom w wyborze i projektowaniu systemów składających się z instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła i zasobników ciepła i ciepłej wody w domach jednorodzinnych lub wielorodzinnych. Poradnik omawia systemy grzewcze z pompą ciepła o funkcjach ogrzewania, chłodzenia i przygotowywania ciepłej wody użytkowej oraz pompami ciepła służącymi do przygotowywania ciepłej wody użytkowej w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną o mocy do 10 kWp współpracującą z siecią energetyczną (on-grid) i działającą w ramach systemu opustu.

Link do pobrania znajdą Państwo TUTAJ

Poradnik dla inwestora "Ulga termomodernizacyjna"

"Poradnik Inwestora - Ulga Termomodernizacyjna" jest obecnie niezbędnym narzędziem dla każdego właściciela domu jednorodzinnego. Publikacja powstała z inicjatywy Porozumienia Branżowego na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE), we współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii i Polskim Alarmem Smogowym. Przedstawia ona w przystępny i praktyczny sposób najważniejsze informacje z punktu widzenia inwestora o wprowadzonej na początku tego roku ulgą termomodernizacyjną, a także możliwe korzyści z inwestowania w poprawę efektywności energetycznej własnego domu.

Link do pobrania znajdą Państwo TUTAJ

Poradnik "Pakiet REPowerEU – przyspieszenie transformacji energetycznej budynków jako odpowiedź UE na wojnę Rosji w Ukrainie"

Poradnik ten ukazuje szczegóły propozycji działań, które będą mieć wpływ na tempo transformacji energetycznej w sektorze budynków w UE, w tym w Polsce. Pakiet REPowerEU to wskazówka dla zmian regulacji dla producentów technologii sektora budynków. Proponowane zmiany dotyczą unijnych przepisów i rekomendacji działań krajowych. Mimo że szczegóły nie są jeszcze potwierdzone, zakładamy, że propozycje KE zostaną zaakceptowane bez zmian kierunku transformacji opartej na efektywności energetycznej, odnawialnych źródłach energii i odejściu od paliw kopalnych. Wiele państw członkowskich już wdrożyło lub zapowiedziało takie działania. Są one zgodne z zasadami finansowania unijnego, w tym z Krajowego Planu Odbudowy, który będzie wspierał inwestycje zielonej gospodarki, w szczególności modernizację sektora budynków. Efektywność energetyczna i dekarbonizacja budynków mieszkalnych i komercyjnych będzie miała jeszcze większe znaczenie.

Link do pobrania znajdą Państwo TUTAJ


Źródła: dombezrachunkow.com, pobe.pl

pixel