Dodaj produkty podając kody
Jakie grzejniki są najlepsze do powietrznej pompy ciepła?

Zastanawiasz się, jakie grzejniki będą pasowały do powietrznej pompy ciepła? W pierwszej kolejności należy rozwiać mit, który mówi o tym, że aby móc zainstalować pompę ciepła, trzeba mieć ogrzewanie płaszczyznowe, czyli podłogowe, sufitowe lub ścienne. Choć oczywiście, jest to jedno z najlepszych rozwiązań, to jednak na rynku można znaleźć kaloryfery, które również mogą współgrać z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie grzejniki warto kupić do współpracy z powietrzną pompą ciepła.
Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego połączenie pompy ciepła ze standardowymi grzejnikami to kiepski pomysł?
- Jakie grzejniki wybrać do współpracy z pompą ciepła?

Dlaczego połączenie pompy ciepła ze standardowymi grzejnikami to kiepski pomysł?
Nic to dziwnego, że osoby, które interesują się pompami ciepła zastanawiają się nad tym, czy kaloryfery, które już posiadają, będą mogły współpracować z pompą ciepła. Otóż standardowe kaloryfery, które osiągają pożądaną moc pomiędzy 70 a 80 st. C. zainstalowane są w Twoim domu, będziesz musiał wymienić je na inną instalację, ponieważ pompa ciepła nie będzie mogła wydajnie pracować z wysokotemperaturowymi grzejnikami. Tak! Może pracować, ale po co stawiać na mało efektywne rozwiązanie? Pompy ciepła dedykowane są do współpracy z instalacjami niskotemperaturowymi, a więc woda krążąca w instalacji musi być podgrzana do niskiej temperatury niż ta, którą musi osiągnąć woda w grzejniku tradycyjnym.

Jakie grzejniki wybrać do współpracy z pompą ciepła?
Skoro czytasz ten tekst, to prawdopodobnie nie masz możliwości instalacji ogrzewania niskotemperaturowego płaszczyznowego. Jednak nie stanowi to problemu, ponieważ na rynku możesz zakupić grzejniki niskotemperaturowe, które mogą pracować nie tylko z pompami ciepła, ale również m.in. kotłami kondensacyjnymi. Tego typu kaloryfery posiadają kompaktowe wymiary i małą pojemność wodną. Możesz zdecydować się na:
- Grzejniki płytowe – jeżeli chcesz, aby kaloryfer miał większą powierzchnię, to jest to idealnie rozwiązanie dla Ciebie. Grzejniki płytowe wyposażone są w płaską, dużą płytę, co sprawia, że szybko nagrzewają dane pomieszczenie. W katalogu Termeco znajdziesz m.in. grzejniki jedno-, dwu- i trzypłytowe, a także grzejniki płytowe konwekcyjne. Dedykowane są dla budynków modernizowanych, ale i wszędzie tam, gdzie nie może być zainstalowane ogrzewanie płaszczyznowe.
- Klimakonwektory – dzięki nim nie tylko ogrzejesz pomieszczenia, ale także je ochłodzisz. Grzejniki klimakonwektorowe Wyposażone są w wentylatory, które pracują zarówno z ciepłym, jak i zimnym powietrzem. Możesz zakupić je w kilku wersjach- jako urządzenia kasetonowe, ścienne, podłogowe i kanałowe.
- Grzejniki kanałowe z konwekcją – dedykowane są do domów, w których występują bardzo duże przeszklenia. Najczęściej duże okna wybierają inwestorzy, którym zależy na optycznym powiększeniu przestrzeni, jednak zdają sobie oni również sprawę z tego, że takie przeszklenia zwiększają straty ciepła w danym domu. Dlatego też powstały grzejniki kanałowe z wymuszoną konwekcją, które instaluje się w podłodze zaraz pod oknem. Działają one od razu, gdy wyczują, że temperatura w pomieszczeniu spada.
Zanim wybierzesz jakiekolwiek grzejniki niskotemperaturowe, najlepiej poproś o pomoc fachowca, ponieważ zakup tych sprzętów uzależniony jest od wielu różnych czynników, z których możesz nie zdawać sobie sprawy.
Autor: Małgorzata Buchkovska